chlewnia, tuczarnia

Chlewnia czy tuczarnia? Najważniejsze różnice budowlane

Zawiłe tematy budowlane mogą wydawać się początkowo niezrozumiałe dla osób niezaznajomionych z hodowlą lub dopiero się w nią wdrażających. Najistotniejszą kwestią, która stanowi o wytrzymałości i solidności budynku, są wykorzystane przy jego budowie materiały. Należy zadbać o ich wysoką jakość, by konstrukcja mogła spełniać swoją funkcję przez długie lata i jak najlepiej służyć zwierzętom.

Zwierzęta hodowlane – jak zapewnić im godne warunki życia?

Mając w zamiarze budowę pomieszczeń gospodarskich, należy pamiętać przede wszystkim o ich mieszkańcach. Budynki powinny zostać zaprojektowane w sposób, który zapewni nie tylko wymierne korzyści dla rolnika, ale również godziwe warunki życia zwierząt. Kwestią najbardziej oczywistą jest dostarczenie zwierzętom odpowiedniego pożywienia, spełniającego ich potrzeby, a także wody. Należy również pamiętać o najkorzystniejszej dla nich temperaturze, jak również zapewnieniu każdemu z nich odpowiednio dużej przestrzeni do swobodnego poruszania się.

Chlewnia i tuczarnia – czy to pojęcia tożsame?

Hodowla trzody chlewnej odbywa się w kilku etapach. Każdy z nich wymaga odrębnego sektora. Chlewnia jest budynkiem przeznaczonym dla wszystkich grup świń, co oznacza, że zawiera w sobie zarówno porodówkę, odchowalnię jak i sektor loch. Tuczarnia jest czwartym sektorem, często występującym samodzielnie. Jest to miejsce, do którego przenoszone są zwierzęta gotowe już do uboju. Z racji przeznaczenia tego budynku ważne jest, aby warunki w nim panujące były jak najbardziej komfortowe. Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w budowie tego typu konstrukcji, więc jesteśmy w stanie z łatwością wskazać najodpowiedniejsze, najtrwalsze rozwiązania.

chlewnia, tuczarnia

Podobieństwa i różnice budowlane między chlewnią a tuczarnią

Chlewnie i tuczarnie to niskie budynki z niewielkimi, wysoko umieszczonymi oknami, które mają zapewnić utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Do niedawna powierzchnia podłogi wewnątrz budynków wyściełana była sianem, które wraz z odchodami zwierząt stanowiło cenny nawóz. Dzisiaj, w związku z dyrektywami unijnymi, sucha trawa została zastąpiona przez kafelki. Ma to na celu zapewnienie zwierzętom większego komfortu i poziomu higieny w ich otoczeniu. Główne różnice między budową chlewni, a tuczarni zachodzą w ich wyposażeniu, gdyż fundamentów w obu przypadkach wygląda jednakowo. Najczęściej stosowanymi w tym celu materiałami są beton i żelbet. Różnice w wyposażeniu obu budynków naturalnie wynikają z odmiennego ich przeznaczenia.

W przypadku budowy zarówno chlewni, jak i samej tuczarni bardzo ważny jest projekt, w którym nie może zabraknąć miejsca na pomieszczenia dla pracowników, czy też składy do przechowywania paszy. Na etapie projektowania należy zwrócić szczególną uwagę na dobór materiałów, które powinny być nie tylko trwałe i solidne, ale również łatwe w czyszczeniu, co jest niezbędne dla zapewnienia trzodzie odpowiednich warunków życia. W przypadku tuczarni istotną kwestią jest podjęcie decyzji o ilości komór, a także dobranie odpowiedniej szerokości korytarzy między nimi tak, by zapewnić sobie swobodę poruszania.

Chlewnia i tuczarnia to budynki, które, choć podobne do siebie z zewnątrz, pełnią zupełnie inne funkcje w hodowli. W związku z tym każdą z tych konstrukcji cechuje przede wszystkim inne wyposażenie. Budowa obu powinna być jednak odpowiednio przemyślana, aby zapewnić zwierzętom godziwe warunki życia, a rolnikowi odpowiedni dochód i wygodę użytkowania pomieszczeń. Należy postawić na trwałe i łatwe w utrzymaniu materiały, które będą służyły przez długie lata.

Leave A Comment