budowa chlewni1

Czym są doki i bez jakich elementów nie mogą funkcjonować prawidłowo?

Zapewne niewiele osób wie, czym są doki przemysłowe i gdzie znajdują swoje zastosowanie. Natomiast, z pewnością z tym pojęciem spotkały się osoby, które pracują na magazynie, bądź organizują przeładunki towarów. Dlatego, chcielibyśmy dokładnie opisać to zagadnienie oraz przybliżyć sposób ich funkcjonowania i elementy konstrukcyjne.

Czym jest dok i z jakich elementów się składa?

Doki to stanowiska przeładunkowe, które umożliwiają bezpośredni transport z wózkiem widłowym lub ręcznym towarów pomiędzy magazynem a wnętrzem pojazdu dostawczego. Składają się z platformy przeładunkowej, śluzy uszczelniającej i bramy przemysłowej. Bez tych elementów, dok nie byłby w stanie prawidłowo pełnić swoich funkcji, tak więc chcielibyśmy pokrótce opisać, jak działa każdy z nich.

budowa chlewni

Platforma przeładunkowa stanowi połączenie powierzchni magazynu z podłogą samochodu dostawczego, co jest niezbędne przy przeładunku. Taka rampa umożliwia wyrównanie poziomu pomiędzy podłogą a wnętrzem pojazdu dostawczego. 

Natomiast śluza uszczelniająca chroni strefę przeładunku przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Bez niej towary byłyby narażone na niekorzystne warunki, co mogłoby doprowadzić do pogorszenia ich właściwości. Śluza uszczelniająca także zapewnia komfort dla pracowników, dba o ich ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, zapewniając tym samym odpowiednie wymogi sanitarne podczas ich pracy. 

Bardzo ważną i znaczącą funkcję stanowi brama przemysłowa, która odpowiada za zewnętrzne zamknięcie magazynu, chroniąc przed niekorzystną pogodą i potencjalną kradzieżą magazynowanych produktów. 

Jeżeli wszystkie powyższe elementy działają poprawnie, to dok z pewnością spełnia swoje funkcje. Sukcesywnie skraca czas przeładunku i dodatkowo jest on o wiele bardziej bezpieczny i bezproblemowy.

Gdzie najczęściej można się spotkać z dokami przeładunkowymi?

Platformy przeładunkowe są bardzo często uwzględniane przy budowie hali, ponieważ stanowią przydatny element infrastruktury, która znajduje się wokół niej.  Tak jak zauważyliśmy wcześniej, znacznie skracają czas przeładunku oraz zapewniają komfort w pracy. Co więcej, stanowią dodatkową ochronę towaru przed jego potencjalnym uszkodzeniem.

Leave A Comment