realizacja obiektów pod klucz

Czym charakteryzuje się realizacja obiektów pod klucz?

Przed przystąpieniem do budowy nieruchomości trzeba zająć się szeregiem obowiązków — od uzyskiwania pozwoleń do wybrania i opłacenia projektu. To właśnie na tym etapie podejmowana jest decyzja, w jaki sposób ma zostać zbudowany oraz wykończony obiekt. Można zdecydować się na odebranie budynku w stanie surowym, w którym większość prac wykończeniowych wykonywana jest bez ekipy remontowej lub z wybraną przez siebie firmą budowlaną. Jednak warto również wziąć pod uwagę inną opcję, czyli realizację obiektów pod klucz.

Czym jest budowa obiektów pod klucz?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest budowa domu pod klucz. Obiekt, który jest zrealizowany pod klucz, jest w pełni funkcjonalny i gotowy do użytkowania właściwie od razu. Dzięki temu nie trzeba się martwić o wykończenie wnętrz ani zajmować się tym samodzielnie. W zależności od usług, które oferuje dana firma, w obiekcie na wejściu można spodziewać się wykończonych ścian i podłóg, podłączonego oświetlenia, a nawet pełnej i kompletnej zabudowy meblowej.

Najczęściej w podstawowe wykończenie obiektów pod klucz wliczają się takie usługi, jak: wykończenie podłóg i pomalowanie ścian, montaż drzwi, montaż urządzeń sanitarnych oraz zabudowa meblowa wnęk. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy, ponieważ realizacja całego projektu przez jedną firmę jest mniej kłopotliwa.

realizacja obiektów pod klucz

Jakie są wady i zalety realizacji obiektów pod klucz?

Jak już zostało wspomniane — realizacja obiektów pod klucz pozwala zaoszczędzić czas oraz przeprowadzić sprawniej wszystkie etapy budowy. Zazwyczaj trwa to od 6 do 10 miesięcy, co sprawia, że można zmienić lokalizację np. biura na zupełnie nową w mniej niż rok. Inwestycja w budowę pod klucz pozwala również z góry zaplanować konkretny wygląd wnętrza. W przypadku wykonywania prac wykończeniowych we własnym zakresie, szybko może się okazać, że zaplanowane wnętrze będzie musiało przejść modyfikacje na wskutek dostępności fachowców lub materiałów w magazynach. Skorzystanie z realizacji pod klucz nie pozwala na to, ponieważ całość jest już z góry zaplanowana, dzięki temu można zamówić odpowiednie materiały z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dzięki zdecydowaniu się na taką formę realizacji budowy można również od razu poznać cały koszt inwestycji. Dodatkowo będzie on dokładniejszy niż w innych okolicznościach, ponieważ budową i wykończeniem zajmuje się jedna firma — przy samodzielnej realizacji, nieoszacowanie kosztów wynosi nawet 20% ceny. Nie trzeba się również martwić o wybór najlepszego fachowca, co potrafi być frustrujące i czasochłonne. W przypadku realizacji pod klucz firma ma swoich własnych, sprawdzonych specjalistów, którym zleci odpowiednie zadania.

Wadą takiego rozwiązania jest cena. Koszt budowy nieruchomości pod klucz jest średnio 10-20% wyższy niż w przypadku odbioru budynku w stanie deweloperskim. Jednakże warto zastanowić się, czy potencjalne oszczędności gotówki warte są dodatkowych godzin, spędzonych na doborze najlepszych fachowców czy szukaniu wybranych materiałów w hurtowniach. Szczególnie że ostatecznie może się okazać, że samodzielne wykończenie wnętrz kosztowało tyle samo (lub nawet więcej) niż budowa domu pod klucz, a wymagało poświęcenia o wiele więcej czasu i energii.

Leave A Comment